Secondary menu

Sternberg Ármin

Hangszergyáros és kereskedő
2015. október 20.

STERNBERG ÁRMIN

A XIX. század végén alapította meg vállalkozását Budapesten. Később fiai, Árpád és Ferenc vették át az üzlet vezetését. A Sternberg cég fő tevékenysége a hangszerkereskedelem volt, de hangszergyártással és karbantartással is foglalkozott. A cég 1949-ig működött.

Dr. Tímár András "A magyar HEGEDŰKÉSZÍTÉS története" című könyvéből


STERNBERG ÁRMIN üzlete a Rákóczi út 60. sz. alatt volt, a mai „Szonáta” hangszerbolt helyén. Sok hangszer és mindenféle zenei vonatkozású tárgy eladásával foglalkozott, fő szállítója a külföldi Stowasser gyár volt; emellett tömeghegedűket és gitárokat gyártott, utóbbiakat nemcsak Torres-, hanem Gibson-formára is.

Örökébe két fia, STERNBERG ÁRPÁD és STERNBERG FERENC lépett. 1945-ben az üzlet majdnem teljesen Leégett. 1949-ben Sternberg Ferenc Amerikába távozott, s ezzel a cég Magyarországon megszűnt.
Helyén Nemzeti Vállalatot szerveztek. Ez 1952-ig – munkakönyvi bejegyzésekben – a Hangszerkereskedelmi Vállalat nevet viselte (VII., Rákóczi út 60.). 1952-től a Fővárosi Hangszerkészítő és Javító Vállalat (IX., Vendel u. 7/9.) részlege lett, amely egy 1954-ben kelt cégjelzéses levélpapíron már így tüntette fel magát: Budapesti Városi Tanács Hangszerkészítő és Javító Vállalata (Gyártelep: IX., Vendel u. 7/9. Javító részleg: VIII., József krt. 19. Orgona részleg: XIV., Füredi út 41.). Később beleolvadt a Fővárosi Művészi Kézműves Vállalatba.
Az ismert nevű hegedűkészítők közül Hetese Ferenc, Kovács Lajos, Steigerwald Ernő, Gruber János, Éliás Ferenc és Bóza László dolgozott a Sternberg cégnél.

vissza a rovatba: 
Életrajzok

Main menu

cikk | by Dr. Radut