Secondary menu

Braun János

2015. október 20.

BRAUN JÁNOS 1860-1906

Lutz Ignácnál tanult hegedűkészítést Bécsben. 1883-tól Szegeden dolgozott hegedűkészítőként és látszerészként. Léteznek Braun jelzésű vonók, de sajnos személyesen még egyet sem láttam, így nem tudom, hogy a Braun család melyik tagjától származhatnak.

Dr. Tímár András "A magyar HEGEDŰKÉSZÍTÉS története" című könyvéből


BRAUN JÁNOS (* 1860, Nagyszentmiklós + 1921 körül, Szeged) - hasonló ne­vű hatgyermekes asztalosmester legidősebb sarja - Lutz Ignácnál tanulta ki a szakmát Bécsben. Hazatérve elvette feleségül a bécsi származású Reingruber Máriát, C. W. Richter, gazdag szegedi optikus özvegyét. 1883-ban átvette az Oroszlán utcában lévő nagy opti­kai üzlet vezetését, és azt fokozatosan hangszer profilra állította át. Később a cég a Kárász utca 15-be költözött, ahol öt segéddel (három a fa, kettő pedig a fém munkákra) és két inassal dolgozott. A vonósokon kívül rézfúvósokat is készítettek a Braun műhelyben.

Idejét elsősorban jól menő üzletében töltötte.

Ő maga a XX. században már keveset dolgozott. Segédei közül SZIKSZAY JÓ­ZSEF ismeretes név szerint.

A szegedi cigányok - hálából a tőle kapott sok segítségért - tiszteletbeli vajdájukká választották. A szegedi, torontáli és budapesti kiállításon kitüntetéseket nyert.

Saját készítésű hangszerei keresett, szép készítmények, amelyek nagy hozzáértésről és gondosságról tanúskodnak. Lakkja - jó szerkezetű, meleg fényű - különböző színár­nyalatokban fordul elő.

Guameri- és más cremonai mintákat követett.

A MNM-ban őrzött - 1895-böl való - brácsája mindenekelőtt szokatlanul nagy méreteivel lep meg: a test 474 mm hosszú, 435 mm-es rezgő húrhosszal és 170 mm-es nyakszárral. A tető egy darabból készült, balról jobbra ritkuló szálú fenyőből. A fogólapon keresztirányú berakások láthatók: kettő teljes, kettő pedig 1/2-szélességben. A lakk középbarna, a satírozások sárgás színűek. A berakás hosszan kifut a sarkok­nál.

Különleges, igazi gyűjteményi darab.

Braun János két öccsét, Mihályt és Antalt is kitanította a szakmára. Róluk azonban - a nagy korkülönbség miatt - már a XX. század mesterei között célszerű megemlékezni.

vissza a rovatba: 
Életrajzok

Main menu

cikk | by Dr. Radut