Secondary menu

Bóza László

2015. október 20.

BÓZA LÁSZLÓ 1909-?

1923-tól tanult a Mogyoróssy cégnél, ahol 1931-ig dolgozott. Többek között vonót is készített.

Dr. Tímár András "A magyar HEGEDŰKÉSZÍTÉS története" című könyvéből


Ma is működik Bicskén a Mogyoróssy-tanítvány BÓZA LÁSZLÓ (* 1909.X.7., Budaörs).  Édesapja 54 évig Budaörsön volt kovácsmester, majd tízgyermekes családjá­val átköltözött Törökbálintra kocsmát bérelni. A kocsmával szemben volt a Mogyoróssy villa, így kézenfekvő megoldásként kínálkozott a fiatal Bóza László számára, hogy Mogyoróssy Gyulánál kérjen alkalmazást 1922-ben kifutó, 1923-ban pedig tanuló lett a cégnél. Inastársa a vele kb. egyidős Vasetz Mihály volt.

1925-ben szabadult fel Havas István Üllői úti műhelyében. Ezután rövid ideig Sternbergnél, majd 1931-ig Mogyoróssynál dolgozott. Ekkor a gazdasági válság követ­keztében el kellett hagynia a céget, és vele együtt jó ideig szakmáját is.

Munkatársa Mogyoróssynál Benedek László, Steigerwald Ernő és Gruber János volt. Harmonikakészítőként ott dolgozott abban az időben Hámori Károly, Végh Mihály és (a később Székesfehérvárott önállósult) Horváth Károly, trombitakészítőként pedig a há­rom Pfeiffenróth testvér.

1932-ben bátyjához költözött Bicskére, és bevonulásáig (1941) az ő üzletében se­gített. Hazakerülvén a katonai szolgálatból visszatért szakmájához: Havas műhelyében - Werner Alajos előtt - 1946-ban letette a mestervizsgát, és még az évben műhelyt, illetve üzletet nyitott Bicskén, az akkori Rákóczi út 54-ben. (Ma Lenin út.) 1979 óta csak lakásán működik (Táncsics Mihály u. 34.).

Sokféle hangszert javított: vonósokat, pengetősöket, dobféléket, zongorát, harmóni­umot, sőt kisebb munkák erejéig orgonát, fúvósokat és harmonikát is.

Mogyoróssynál nagybőgőt, csellót és hegedűt készített szériában. Saját műhelyében a vonósokat kiegészítette magyar citera-, gitár-, tambura- és dobkészítéssel is.

Első mesterhegedűjét (egy 1/16 méretű hangszert) még inaskorában készítette el. Ezt - otthoni munkában - további 4-5 hegedű követte 1/1 méretben, Stradivari-formára, narancssárga szeszlakk bevonattal, kézzel írott cédulákkal.

Önállósága idején a HANGSZERKER részére kb. 150 nagybőgőt, igen sok bőgő- _és hegedűvonót, illetve bőgő- és hegedűlábat szállított.

A II. Világháború után már nem készített hegedűt. Pengetősöket viszont ma is készít. Brácsával sohasem foglalkozott.

vissza a rovatba: 
Életrajzok

Main menu

cikk | by Dr. Radut